راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
زندگينامه

زندگينامه : «هنري فورد (Henry Ford)»

عنوان شخصهنري فورد (Henry Ford)
عمر1947-1863
لقبپدر صنعت آمريكا در قرن بيستم
نويسندهميشل اچ. هارت
فرستندهصابري زاده، ايمان
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

هنري فورد (Henry Ford)

1947-1863
نويسنده : ميشل اچ. هارت
فرستنده :صابري زاده، ايمان

هنری فورد در کنار اتومبیل مدل تی در بوفالو نیویورک، سال 1921 

 

هنری فورد، اين صنعتگر مشهور آمريكايي بيش از هر فرد ديگري براي ارائه روش‌هاي توليد انبوه صنعت نوين نقش داشته‌ است. با به كارگيري چنين روش‌هايي استاندارد زندگي را ابتدا در ميان مردم كشور خود و درنهايت در تمام كشورهاي جهان به طور وسيع افزايش داد.

فورد كه در «ديربورن» ميشيگان متولد شده بود هيچ‌گاه به دبيرستان نرفت. او پس از خاتمه تحصيلات دبستاني به عنوان شاگرد ماشين كار در ديترويت به كار پرداخت. سپس تعمير كار و سرانجام استادكار شد. هنگامي كه در سال 1885 كارل بنز و گوتليب دايملر، هر كدام مستقل از ديگري، اتومبيل خود را اختراع كرده و روانه بازار كردند فورد جواني بيست و دو ساله بود.

«كالسکه بدون اسب» خيلي زود توجه فورد جوان را به خود جلب كرد. در سال 1896 اولين اتومبيلي را كه خود طراحي كرده بود، ساخت اما علي رغم استعدادي كه داشت اولين و دومين اقدام او در كسب و كار با شكست مواجه گرديد. اگر فورد در چهل سالگي مرده بود اكنون از او تنها به عنوان مردي شكست خورده ياد مي‌شد.

اما فورد به آساني دلسرد نشد. در سال 1903 بار ديگر تلاش كرد و در نتيجه اين سومين اقدام، تشكيل كمپاني فورد، بود كه به ثروت، شهرت و اهميتي پايدار دست يافت. موفقيت سريع كمپاني فورد عمدتاً مرهون اين برداشت اصلي و اساسي فورد بود كه او آن را در يكي از آگهي‌هاي اوليه كمپاني خود چنين بيان مي‌كند: «ساخت و فروش اتومبيلي كه به ويژه براي استفاده روزمره شغلي، حرفه‌اي و خانوادگي طراحي شده است... ماشيني كه به خاطر فشردگي و جمع و جور بودن به طور يكسان از سوي مردان، زنان و كودكان مورد پسند و تحسين قرار گيرد. سادگي، ايمني، آسايش همه جانبه و بالاتر از همه بهاي فوق‌العاده مناسب آن، آن را در دسترس هزاران نفري قرار مي‌دهد كه هيچ‌گاه نمي‌توانستند در مورد پرداخت قيمت‌هاي افسانه‌اي كه براي اغلب ماشين‌ها خواسته مي‌شود، حتي فكر كنند.»

فورد با مدل‌هاي اوليه خود، گرچه كاملاً مناسب بودند، نتوانست به آن اهداف بلند دست يابد. اما مدل مشهور T كه در سال 1908 روانه بازار شد به خوبي آن نظريات را تأمين كرد. بدون ترديد آن مدل نام‌آورترين اتومبيلي بود كه تا آن هنگام توليد شده بود و در نهايت بيش از پانزده ميليون دستگاه از آن فروخته شد.
مدت‌ها قبل از آن فورد دريافته بود در صورتي كه هزينه‌هاي توليد را كاهش دهد مي‌تواند محصولاتش را با قيمت پايين‌تري بفروشد. براي وصول به اين هدف مجموعه‌اي از روش‌هاي بسيار مؤثر توليد را در كارخانه‌هاي خود پياده كرد. اين روش‌ها عبارت بودند از:

 1. قطعات كاملاً قابل تعويض
 2. حد اعلاي تقسيم كار
 3. خط سوار كردن قطعات

تمام اينها به منظور افزايش كارايي كارگران صنعتي طراحي شده بود. فورد معتقد بود نبايد وقت كارگر با مجبور كردن او براي رفتن به دنبال مواد و ابزار مورد نياز، و يا حتي برداشتن آنها از روي زمين، تلف شود. به جاي آن فورد ترتيبي اتخاذ كرد تا با استفاده از نوار نقاله، سر سره و نقاله‌هاي متحرك بالاي سركار را نزد كارگر بياورد. مواد و ابزار در سطح وسيعي توزيع مي‌شد و كارگر مي‌توانست وظيفه خود را بسيار سريع‌تر انجام دهد. او بر اين باور بود كه در تلاش دائم براي يافتن تكنيك‌هاي برتر و كاراتر بايد روش‌هاي توليد به دقت تحليل گردد. كارهاي پيچيده و مركب را بايد به كارهاي ساده تجزيه نمود. به اين ترتيب انجام آن حتي از كارگر غيرماهر، كه ممكن است كم‌هوش، بي‌سواد و يا حتي معلول باشد، بدون نياز به گذراندن دوره‌هاي طولاني كارآموزي برمي‌آيد.

هيچ يك از اين نظريات در اصل متعلق به فورد نبود. «الي ويتني» بيش از يك قرن قبل از قطعات قابل تعويض استفاده كرده بود. «فردريك وينسلو تيلور» كارشناس معروف بهره‌وري تمام اين نظريات را در نوشته‌هاي خود آورده بود و چند كارخانه كوچك‌تر مدتها بود كه از خط سوار كردن قطعات استفاده مي‌كردند. اما فورد اولين توليدكننده بزرگ بود كه اين نظريات را يكجا و با تمام وجود به كار گرفت.

نتايج كار واقعاً خيره‌كننده بود: در سال 1908 ارزان‌ترين مدل‌ T به بهاي 825 دلار فروخته شد تا سال 1913 قيمت آن تا 500 دلار پايين آمد و در 1916 به 360 دلار تنزل كرد و بالاخره در سال 1926 قيمت خرده‌فروشي آن به 290 دلار رسيد. همچنان كه قيمت پايين مي‌آمد ميزان فروش بالا رفت. ايالات متحده به كشور مردم «سوار بر چرخ» بدل شد و فورد ثروتمندترين فرد بخش خصوصي جهان گرديد.

همچنان كه كارگران فورد بيشتر توليد مي‌كردند او نيز قادر شد دستمزد بالاتري به آنها بپردازد. در سال 1914 او حداقل دستمزد روزانه را در كارخانه‌هايش تا پنج دلار بالا برد و با اين كار دنياي صنعت را شگفت زده كرد. اين مبلغ براي آن زمان بسيار زياد و تقريباً دو برابر متوسط دستمزدي بود كه پيش از اين در همين كارخانه‌ها پرداخت مي‌شد. از سطح بالاي دستمزدي كه فورد معمول كرد به ناچار در سراسر كشور تبعيت شد و در نتيجه كارگران كارخانه‌ها از فقر و تنگدستي بيرون آمده و به طبقه متوسط راه يافتند.

اما ابداعات فورد اثر مبسوط‌تري نيز داشت. او در مورد روش‌هاي توليد انبوه خود پنهان‌كاري نمي‌كرد. برعكس بسيار مشتاق بود كه آنها را به اطلاع همگان برساند. ساير توليدكنندگان با مشاهده موفقيت فورد روشهاي توليد او را تقليد كردند. نتيجه اين كار افزايش چشمگير توليد در سراسر كشور و در نهايت در تمام جهان بود.

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. 

  همه ما در زندگي شخصي با اين دست از عوامل روبرو مي شيويم نكته قابل توجه اينكه در آن زمان پيشرفت كردن و به مراتب بالاي كاري رسيدن نسبت به اين دوره بسيار راحتر بود

  با توجه به پيشرفت تكنولوزي؛ انتشار سريع اخبار و عدم حمايت ازتوليد كنندگان بسياري در همان مراحل اوليه كاري با مشكل روبرو شده و قادر به ادامه فعالست خود نيستند.

  با تشكر از زحمات فراوان شما عزيزان

 •  2. 

  ممنون بابت ترجمه خوب و قوي اميدوارم يك از كتاب هاي مربوط به زندگي نامه فورد را نيز ترجمه كنيد.

  با سپاس- شهسواري

 •  3. 

  به نظر من مهمترين عامل موفقيت فورد نا اميد نشدنش بودواينكه بافكر و استراتژي كارشو انجام ميداد باتشكر-حسام الدين شهسواري

 •  4. 

  حالا ماها تا يك شيوه ايي رو مي فهميم ، فكر مي كنيم شق القمر كرديم و به كسي ياد نمي دهيم.

 •  5. 

  خيلي جالب وآموزنده بود.ممنون.

 •  6. 

  احسنت بر اين انسانها

 •  7. 

  بله در ان زمان،چون دست كم بود.اقاي فورد نگران نبودن دست زياد شود.و با شوه و استراتژيخدا دادي كه داشتند.نااميد نمي شدند.آرامش فكري داشتند.اگر شكست هم كه خوردن ،ان را نوعي پيروزي مي دانستند.ليكن براي ايشان شكست معني نداشته.جناب آقاي سيد محمودخيامي پدر خودرو سازي ايران ناسيونال،ايران خودروي فعلي هم مثل اقاي فورد در مشهد از شاگردي ماشين شويي و مكانيكي با مرحوم برادرشان سيد احمد اقاي خيامي شروع كردن،همه ما در ايران با اتومبيل پيكان شروع كرديم.ليكن هنوز پيكان پس از سال 1345 ماشين مناسبي براي ايرانيان با كوشش جواني ماشسن شور بنام اقاي محمودخيامي كه امروز كارخانه را پس از نزديك به نيم قرن بيادگار براي ما گذاشت حدود 100هزار نفر از ايران در فضاي آن ثابت و چند ميليون نفر غير ثابت مشغول بكار هستند.بعد از انقلاب هم چندين بار براي زيارت حضرت رضا (ع) شرفياب شدند. من يكي از كاركنان قديمي ايشان هستم.ايشان اعتقاد داشتند كه پيچ و مهره هاي افتاده كف كارخانه مثل نان كه بر زمين افتاده با بركت است بايد برداشت.گناه دارد.ايشان جاري افتاده در كف كارخانه را برمي داشت در جاي خودش قرار مي داد .ايشان ماه مبارك همه كاركنان ايران ناسيونال را منزلشان افطاري مي دادن.ايشان چون سيد بودن روز ولادت حضرت علي (ع) به هر فرزند كاركنان و كاركنان يك سكه مي داد.هرجا هستند اين پدر خودرو سازي ايران بسلامت باشند.خداوند جناب فورد را هم رحمت كند خداوند شما را هم كه ترجم فورد را برعهده داشته ايد كمك و ياري و و در زندگي خصوصي سلامت موفق بدارد.براي خوانندگان هم ارزوي سلامتي و موفقيت دارد با تشكر حسن محمودزاده

 •  8. 

  انسان تنها موجودي است كه با بهانه هايش يا به هر طريقي به خود دروغ مي گويد

 •  9. 

  بسيار عالي.

  يك نكته جالب و حائز اهميت در اين زندگينامه وجود داره" او در مورد روش‌هاي توليد انبوه خود پنهان‌كاري نمي‌كرد. برعكس بسيار مشتاق بود كه آنها را به اطلاع همگان برساند. ساير توليدكنندگان با مشاهده موفقيت فورد روشهاي توليد او را تقليد كردند. نتيجه اين كار افزايش چشمگير توليد در سراسر كشور و در نهايت در تمام جهان بود."

 •  10. 

  عالي بوده كه كسي مثل ناپلون هيل بارها از او در نوشته هاش ياد كرده درود بر تمام انسانهاي خود ساخته در كمك به بشر و اين كره خاكي

 •  11. 

  صبوري و تلاش امري هستش كه متاسفانه توي ايراني ها فراموش شده در صورتي كه ما ميبينيم افراد موفق دنيا همه از پاركينگ خونه و جاهاي كوچيك و بي ارزش، چيز هاي با ارزش خلق كردن اما كم كم نه يك شبه نه با جو بي خود. از اونجايي كه بنده نتوركر كمپاني معظم پنبه ريز هستم و بازاريابي چند سطحي هم مثل هر تجارت ديگه اي نياز به صرف انرژي و سرمايه گذاري زماني داره ميبينم كه افراد فوبياي سرعت دارن و فكر ميكنن همين كه دو هفته يا يك ماه يا دو ماه تلاش كردن ديگه همه چيز تمومه و اگه نرسيديم مشكل از اون كاره! در صورتي كه طبق يك تحقيق براي حرفه اي شدن در هر زمينه كاري بايد به مدت 7 سال روزي 4 ساعت زمان گذاشته بشه تا فرد به يك كارشناس همه فن حريف در زمينه فوتبال، نجاري، تدريس و... تبديل بشه پس پشتكار و صبر به خرج بديم، خيلي از موفقيت ها با قانون فنر ايجاد ميشن و توي چند وقت اوليه شما فقط بايد فنر رو جمع كنيد تا اون فنر بعد رهايي انرژي زيادي رو رها كنه و اصطلاحا موفقيت پديدار بشه

 

 

ابتداي صفحه
انتشار زندگينامه

زندگينامه‌هاي دانشمندان مرتبط با مباحث سايت را ارسال كنيد و موجودي خود را افزايش دهيد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

26
بهمن

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

10-11
اسفند

آشنایی با قانون کار

10-11
اسفند

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

17-18
اسفند

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

-
-

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.