راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
مقاله

مقاله : «كسب و كار: تعريف، اهداف و انواع»

عنوان مقالهكسب و كار: تعريف، اهداف و انواع
نويسندهركابي، حميد
زبانفارسي
سال انتشار1389
چكيده

در اين مقاله كسب و كار تعريف مي شود و اهداف و انواع آن مورد بررسي قرار مي گيرند.

كليدواژهكسب و كار ؛ اصول كسب و كار ؛ كسب و كار اينترنتي ؛ كسب و كار كوچك
وضعيت[تمام متن] متن کامل مقاله در ادامه همین صفحه
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

كسب و كار: تعريف، اهداف و انواع

نويسنده : ركابي، حميد
سال انتشار : 1389
چكيده

در اين مقاله كسب و كار تعريف مي شود و اهداف و انواع آن مورد بررسي قرار مي گيرند.

كليدواژه : كسب و كار ؛ اصول كسب و كار ؛ كسب و كار اينترنتي ؛ كسب و كار كوچك

1- تعريف کسب و کار

نويسندگان مختلف، تعاريف متفاوتي از کسب و کار دارند. در واژه نامه‌ي آکسفورد کسب و کار به معني خريد و فروش و تجارت آمده است. در واژه نامه‌ي لانگ من کسب و کار به فعاليت پول در آوردن و تجارتي که از آن پول حاصل شود، گفته مي‌شود.

به زبان ساده، کسب و کار عبارت است از حالتي از مشغوليت و به طور عام، شامل فعاليت‌هايي است که توليد و خريد کالاها و خدمات با هدف فروش آنها را به منظور کسب سود، در بر مي‌گيرد.

 • بر طبق نظر (ارويک و هانت) و کاري که در آن خدمات يا کارهايي که ديگر افراد جامعه به آن نياز دارند و مايل به خريد آن هستند و توان پرداخت بهاي آن را دارند، توليد، توزيع و عرضه مي شود. ، کسب و کار عبارت است از هر نوع کسب
 • (پترسن و پلومن) بر اين باورند که هر تبادلي که در آن خريد و فروش صورت گيرد، کسب و کار نيست، بلکه کسب و کار، هر نوع تبادل تکراري و تجديد شونده ي خريد و فروش است.
 • پروفسور (اون) ، کسب و کار را يک نوع کاسبي مي داند که طي آن کالاها يا خدمات براي فروش در بازار توليد و توزيع مي شوند.

بنابراين با توجه به تعاريف ياد شده مي توان دريافت که کسب و کار با خريد و فروش کالاها، توليد کالاها يا عرضه ي خدمات، به منظور به دست آوردن سود، سر و کار دارد.

2- ويژگيهاي کسب و کار

با توجه به تعاريف کسب و کار، ويژگي‌هاي کسب و کار، عبارتند از:

 1. فروش يا انتقال کالاها و خدمات براي کسب ارزش
 2. معامله‌ي کالاها و خدمات
 3. تکرار معاملات
 4. انگيزه‌ي سود (مهم‌ترين و قدرتمندترين محرک اداره‌ي امور کسب و کار)
 5. فعاليت توأم با ريسک. کسب و کار، هميشه بر آينده متمرکز است و عدم اطمينان، ويژگي آينده است. از اين رو، همواره کسب و کار، توأم با ريسک است.

3- اهداف کسب و کار

باور عمومي اين است که تنها هدف کسب و کار، به دست آوردن سود اقتصادي است، در حالي که اين امر، واقعيت ندارد. آرويک معتقد است همان طور که انسان تنها با هدف خوردن زندگي نمي‌کند، تنها هدف کسب و کار هم، کسب سود نيست. بنابراين، کسب و کارها هم داراي اهداف اقتصادي اند و هم اهداف اجتماعي‌اند.

4- انواع كسب كار

4-1- كسب و كار خانگي

4-1-1- تعريف

به هر نوع فعاليت اقتصادي در محل سكونت شخصي كه با استفاده از امكانات و وسايل منزل راه اندازي شود كسب و كار خانگي ميگويند.

4-1-2- اهميت كسب و كار خانگي

امروزه كسب و كارهاي خانگي از بخشهاي حياتي و ضروري فعاليتهاي اقتصادي كشورهاي پيشرفته محسوب ميشوند. كسب و كار خانگي از نظر ايجاد شغل ، نوآوري در عرضه محصول يا خدمات ، موجب تنوع و دگرگوني زيادي در اجتماع و اقتصاد هر كشور ميشوند. همچنين براي جوانان ، كسب و كارهاي خانگي نقطه شروع مناسبي براي راه اندازي كسب و كار شخصي است، زيرا راه اندازي آن در مقايسه با ديگر انواع كسب و كار ساده و آسان است. به عنوان نمونه شما ميتوانيد با يك دستگاه رايانه و يك خط تلفن ، يك كسب و كار اينترنتي راه بيندازيد و كارها و خدمات مختلفي را به مردم عرضه و ازاين راه براي خود درآمد كسب كنيد.

4-1-3- سابقه كسب و كارهاي خانگي

كسب و كارهاي خانگي در ايران سابقه ديرينه دارند. بسياري از صنايع دستي كه امروزه هم وجود دارند، در منازل و محل سكونت افراد توليد ميشده اند. بطور كلي كسب و كار خانگي پديده جديدي نيست ،بلكه در نتيجه تغييرات و تحولاتي كه در فعاليتهاي اقتصادي - اجتماعي امروز به وجود آمده به آن توجه بيشتري شده است و اين نوع كسب و كارها روز به روز گسترش و توسعه مي يابند.

4-1-4- دلايل انتخاب كسب و كار خانگي

 • بالا بردن كيفيت زندگي: امروزه اكثر صاحبان كسب و كار هاي خانگي بر اين باورند كه كار كردن در خانه، كيفيت زندگي آنان را بهبود ميبخشد. كاركردن در خانه باعث ميشود كه وقت بيشتري به خانواده و خانه اختصاص يابد و به ديگر مسائل و موضوعات خانواده، از قبيل تربيت و پرورش فرزندان توجه بيشتري شود.به طور كلي امروزه كار و زندگي بيش از پيش در همديگر ادغام شده اند.
 • توسعه فن آوري: امروزه با پيشرفتهاي زيادي كه در زمينه علوم رايانه و ديگر وسايل ارتباطي به وجود آمده، محيط خانه محل مناسب و كاراتري براي كسب و كار شده است.

4-1-5- مزاياي كسب و كار خانگي

 1. آزادي و استقلال عمل بيشتر
 2. ساعات كاري انعطاف پذير
 3. ايجاد تعادل و موازنه بيشتر بين كار و زندگي
 4. پايين بودن هزينه راه اندازي
 5. پايين بودن ميزان ريسك
 6. امكان كاركردن پاره وقت
 7. راحت تر بودن تربيت بچه ها
 8. داشتن فرصت و زمان بيشتر
 9. تناسب با ويژگيهاي جسمي افراد معلول و كم توان
 10.  احتمال موفقيت بيشتر
 11.  تناسب با اقشار مختلف
 12.  احساس راحتي بيشتر
 13.  عدم نياز به مجوز

4-1-6- نكات مهم براي راه اندازي كسب و كار خانگي

 1. درباره ايده كسب و كارتان تحقيق كنيد.
 2. درباره محصول يا خدماتتان نيز اطلاعات كسب كنيد.
 3. محل كار خود را تعيين كنيد.
 4. مشاركت ديگر اعضاي خانواده را جلب كنيد.
 5. اسم مناسبي براي كسب و كارتان انتخاب كنيد.
 6. اسياب و تجهيزات مناسبي براي كسب و كارتان تهيه كنيد.
 7. پوشش مناسب و درخور براي كسب و كارتان فراهم كنيد.
 8. يك صندوق پستي به كسب و كارتان اختصاص دهيد.
 9. با دوستان و همسايگانتان رك و صادق باشيد.
 10.  حساب بانكي براي كسب و كارتان باز كنيد.
 11.  ارتباطات بيشتري با ديگران برقرار كنيد.
 12.  از داشتن كسب كار خانگي واهمه و خجالتي نداشته باشيد، بلكه به آن افتخار كنيد.

4-2- کسب و کار اينترنتي

اين نوع کسب و کار جديد بوده و با پيدایش کامپيوتر ، اينترنت، و توسعه جامعه خدماتی به عنوان يکی از سريع ترين کسب و کارها از نظر تعداد، سود و حجم در عرصه تجارت جهانی مطرح هستند.

کسب و کار اينترنتی به فروش محصولات يا خدمات در اينترنت گفته می شود. اين نوع کسب و کار به سرعت در اقتصاد امروز رشد و پيشرفت کرده است. خريد و فروش اينترنتی به کوچکترين کسب و کارها نيز اين امکان و فرصت را می دهد که به مخاطبان خود در سطح جهانی با حداقل هزينه دسترسی پيدا کنند. امروزه بيش از 900 ميليون نفر در سطح دنيا از اينترنت استفاده می کنند. 69 درصد از اين جمعيت، در طول 90 روز، دست کم يک خريد از اينترنت داشته اند.

يک سايت اينترنتی، تنها برای فروش محصول يا خدمات به کار نمی رود، بلکه می تواند نقشها و کارکردهای مختلفی داشته باشد. اگر محصول خاص و منحصر به فردی داريد که در ديگر نقاط دنيا وجود ندارد، می توانيد با معرفی آن محصول در سايت خود، ديگران را از وجود آن مطلع کنيد و از اين طريق به اهداف خود دست يابيد.
زيبايی اينترنت در اين است که مخاطبان آن در سرتاسر دنيا پراکنده اند و اين امر می تواند به معنای وجود مشتريان بالقوه برای شما باشد. اين نوع بازار، هيچ موقع بسته نمی شود. مشتريان شما می توانند به صورت 24 ساعته به اطلاعات کسب و کارتان دسترسی پيدا کنند. شما نيز می توانيد هر چند بار و با هر فاصله ای که بخواهيد ، اطلاعات مورد نظرتان را درباره ی فعاليتها و فروشگاهتان در صفحات اينترنت جای دهيد. مهمتر از اين، شما می توانيد کاتالوگی از محصولات و خدماتتان را همراه تصوير و حتی فيلم در صفحات اينترنت قرار دهيد. در اين صورت، مشتریان بالقوه ی شما می توانند آنها را مشاهده کنند و حتی در هر ساعت از شبانه روز، سفارش خريد دهند.

4-2-1- تفاوت كسب و كار اينترنتي با تجارت الكترونيكي

بسياري از افراد، كسب و كار اينترنتي (E-Business) را با تجارت الكترونيكي (E-Commerce) اشتباه مي گيرند در حاليكه اين دو مبحث با يكديگر متفاوتند. به عبارتي     E-Business به مجموعه فعاليتهاي مربوط به كسب و كار از جمله مباحث بازاريابي، مالي، خريد و فروش، ارتباط با مشتريان، خدمات پس از فروش، همكاري با سرمايه گذاران و... كه از طريق شبكه اينترنت انجام مي‌گيرد اطلاق مي‌شود در حاليكه E-Commerce تنها شامل مسائل مربوط به خريد و فروش از اينترنت مي باشد و خود، زيرمجموعه اي از E-Business است.

4-2-2- انواع كسب و كارهاي اينترنتي

امروزه، كسب و كارهاي اينترنتي بسيار متنوعند. اما به طور كلي آنها را مي‌توان آنها به 10 گروه عمده تقسيم بندي كرد:

 1. ايجاد اجتماعات آنلاين
 2. خريد، فروش و حراج كالاهاي مختلف
 3. تبليغات اينترنتي
 4. ارائه خدمات تخصصي به ديگران
 5. ايجاد امپراطوري اطلاعات، اخبار و آموزش
 6. تهيه و ارائه نرم افزارهاي مختلف
 7. چند رسانه اي يا مالتي مديا
 8. پيوستن به شبكه هاي واسطه گري
 9. خدمات مربوط به ايميل
 10.  سرمايه گذاري مشترك

4-3- کسب و کار روستايي

اكنون توسعه‌ی روستايي بيش از گذشته با پديده‌ی كارآفريني سرو كار دارد. مؤسسات و شخصيت‌هاي رواج دهنده‌ی توسعه‌ی روستايي، كارآفريني را به منزله‌ی يك مداخله‌ی راه‌بردي مي‌دانند كه مي تواند فرايند توسعه‌ی روستايي را تسريع بخشد اما به نظر مي‌رسد كه همگي آنها بر نياز به گسترش بنگاه‌هاي اقتصادي روستايي نيز توافق دارند. آژانس‌هاي توسعه، كارآفريني روستا را به عنوان يك نيروي اشتغال‌زاي بزرگ، سياست‌مداران آن را همچون يك راه‌برد كليدي براي جلوگيري از ناآرامي در مناطق روستايي، و كشاورزان، آن را وسيله‌اي براي بهبود درآمد خويش مي‌دانند.به اين ترتيب، كارآفريني از نقطه نظر تمام اين گروه‌ها به عنوان وسيله‌اي براي بهبود كيفيت زندگي فردي، خانوادگي و اجتماعي و ابزاري براي تثبيت اقتصاد و محيطي سالم تلقي مي‌گردد. در شرايط وجود يك سمت‌گيري كارآفرينانه در قبال توسعه‌ی روستايي، اين موضوع پذيرفته مي‌گردد كه كارآفريني، يك نيروي مركزي براي نيل به رشد و توسعه اقتصادي است. بدون آن، ديگر عوامل توسعه به هدر رفته و تلف مي‌شود؛ با اين حال، پذيرش اين نكته نمي‌تواند به تنهايي به توسعه‌ی روستايي و پيشبرد فعاليت‌هاي اقتصادي بيانجامد. كارآفريني در نواحي روستايي در جستجوي تركيب واحدي از منابع، هم در درون و هم در خارج از فعاليت‌هاي كشاورزي است. مثال‌هاي متنوعي از كاربردهاي غيركشاورزي منابع موجود همچون: گردشگري، آهنگري، درود گري، ريسندگي و مثال‌هايي از تنوع بخشي به فعاليت‌هاي نه چندان وابسته به كشاورزي در زمينه‌هاي منابع آب، اراضي جنگلي، ساختمان، مهارت‌هاي موجود و توانمندي‌هاي محلي وجود دارد كه همگي با كارآفريني روستايي متناسب است. تركيب كارآفرينانه‌ی اين منابع در رشته فعاليت‌هايي همچون: تسهيلات گردشگري، ورزش و اوقات فراغت، آموزش فني و حرفه‌اي، خرده فروشي و عمده فروشي، فعاليت‌هاي صنعتي (در سطح مهندسي و استاد كاري)، خدمات مشاوره‌اي، توليدات با ارزش افزوده بالا  همچون گوشت، شير، فرآورده‌هاي چوبي و ساير فعاليت‌هاي خارج از مزرعه تجلي مي‌يابد.
كارآفريني روستايي اساساً تفاوتي با كارآفريني در شهر ندارد جز اينكه بايد آن را در فضاي روستا تصور نمود. پترين (1994) كارآفريني روستايي را مجموع سه گزاره ذيل تعريف مي‌نمايد:

 1. نيرويي كه ساير منابع را براي پاسخگويي به يك تقاضا بي‌پاسخ بازار بسيج مي‌كند
 2. توانايي خلق و ايجاد چيزي از هيچ
 3. فرآيند خلق ارزش به وسيله امتزاج مجموعه واحدي از منابع درراستاي بهره‌گيري از يك فرصت

آنچه در مجموع مي‌توان براي تعريف مقوله كارآفريني روستايي بكار برد عبارتست از: «بكارگيري نوآورانه منابع و امكانات روستا در راستاي شكار فرصت‌هاي كسب ‌و كار».

اين نوع کسب و کارها با توجه به اندازه‌ي کوچک روستاها، در مقياسي کوچک هستند و اغلب بين 10-20 نفر بوده و با توجه به غالب بودن فعاليت‌هاي کشاورزي و کارگاهي از کارايي خاصي برخوردارند. با توجه به تغييرات عصر کنوني و ورود به جامعه‌ي اطلاعاتي، کسب و کارهاي روستايي نيز در نوع دچار تغيير و تحول شده‌اند و انواع کسب وکارهاي خدماتي، توليدي، صنعتي و فناوري اطلاعات  در آن ديده مي‌شود.

4-4- کسب و کارهای خانوادگی

کسب و کار خانوادگی يک نوع کسب و کار است که صاحبان آن با هم خويشاوند و فاميل باشند. به عبارت ديگر به کسب و کارهايی گفته می شود که افراد يک خانواده و خويشاوندان اقدام به تشکيل کسب و کاری می نمايند. اين نوع کسب و کار ها را می توان در بسياری از کشورها همچون ايتاليا مشاهده نمود.

اغلب ميان دو واژه «خانواده» و «كسب و كار» نوعي تضاد و دوگانگي وجود دارد، در حالي كه اين مفاهيم به عنوان دو  زير سيستم از يك ابر سيستم به نام اجتماع و جامعه هستند كه در اثر ارتباطات و تاُثيرات متقابلي كه بر روي يكديگر مي گذارند تشكيل يك نظام كلي تر را به نام "كسب و كار خانوادگي" (فاميلي) مي دهند. برخي ديگر نيز براي تعريف اين مفهوم به مباحثي چون بينش و هدف يك شركت و يا يك كسب وكار خاص اتكا نموده اند و به موضوع از اين منظر نگريسته اند.  نهايتاً اينكه تئوري مشهور مبتني بر منابع (RBV) بدين منظور يك شركت و يا كسب و كار خاص را بر اساس دسته بندي منابع موجود آن (دانش ، مواد ، سرمايه ، نيروي انساني و ...) تعريف و تقسيم بندي مي نمايد.

به هرحال تعاريف و تقسيم بندي هاي زيادي براي كسب و كار خانوادگي ارائه شده است. براي تعريفي دقيق و روشن از اين مفهوم مي توان با دو ديد و تقسيم بندي كلي و جزئي  به موضوع نگاه كرد. از ديد كلي مي توان يك كسب وكار يا شركت خانوادگي را بدين گونه تعريف نمود: شركت ها، مؤسسات و كسب و كارهايي كه بوسيله ارتباطات و تعاملات خانوادگي و افراد خانواده تحت تاًثير قرار مي گيرند. از ديد جزئي تر تعاريف زير را مي توان براي يك كسب و كار خانوادگي برشمرد: كسب و كاري كه متعلق به افراد يك خانواده مي باشد و توسط افراد فاميل و غيرفاميل اداره مي شود.

همانطور كه مشخص است يك كسب و كار خانوادگي گاهي مي تواند فراتر از يك شركت خانوادگي باشد. و گاهاً نيز فقط در قالب يك شركت خانوادگي باشد. البته در تعريف اين نوع كسب و كار سه عامل مهم مطرح مي باشد: خانواده ، مالكيت و مديريت. آنچه كه از يافته هاي تمام تحقيقات بر مي آيد اين است كه همگرايي عامل خانواده و تنها يكي از دو عامل مالكيت و مديريت (خانواده و مالكيت يك كسب و كار ، يا خانواده و مديريت يك كسب وكار) مي تواند به تعريف يك كسب و كار خانوادگي بسنده كند.

به دليل اهميت بسيار زياد شركت ها و كسب و كارهاي خانوادگي در رشد و توسعه اقتصادي و همچنين اشتغال زايي و رفع بيكاري ، بسياري از كشورهاي جهان نسبت به اين مسئله و كارآفريني از طريق ايجاد اينگونه شركت ها روي آورده و برنامه ريزي هاي بسيار دقيق و هدفداري را در اين زمينه انجام مي دهند.

مطابق انتشارات آكادمي بين المللي تحقيقات شركت هاي خانوادگي (IFERA) در دسامبر 2003 ، سهم شركت هاي خانوادگي از كل شركت هاي موجود ، در اروپا حدود 60 – 93 درصد ، در ايالات متحده حدود 95 درصد و در آمريكاي مركزي و جنوبي حدود 65 درصد مي باشد. همچنين نزديك به 35 درصد از 500 شركت بزرگ آمريكايي از نوع شركت هاي خانوادگي مي باشد. شركت هاي بزرگي نيز در سطح دنيا مانند شركت هايHermés , Danone , Michelin , Peugeot , Henkel , BMW , Dr. Oetker , Beretta  Barilla , Johnson & Johnson , Kelloggs , Mars , IKEA , Tetra Pak از نوع شركت هاي خانوادگي مي باشند. همچنين شركت بزرگ Hoshi كه در قرن ششم در ژاپن تاُسيس گرديد نيز شركتي خانوادگي مي باشد. درصد شركت هاي خانوادگي از كل شركت هاي موجود در برخي از كشورهاي بدين شرح است: ايالات متحده    95 ؛ ايتاليا    93؛ فنلاند    80؛ يونان    80؛ قبرس    80؛ سوئد    79؛ اسپانيا    75؛ هلند    74؛ پرتغال    70؛ بلژيك    70؛ انگلستان    70؛ آلمان    60؛ فرانسه    60؛ استراليا   75

با توجه به آمار و اطلاعات فوق مشاهده مي شود كه كسب و كارهاي خانوادگي از مهمترين اولويت هاي كشورهاي مختلف براي اشتغال زايي و كارآفريني محسوب مي شوند. سياستمداران و دولتمردان در كشورهاي مختلف قوانين و مقرراتي وضع نموده اند كه ضمن فراهم آوردن تسهيلات و امكاناتي در جهت راه اندازي ، رشد و توسعه كسب و كارهاي خانوادگي ، موانع و مشكلات پيش روي مؤسسان اين گونه كسب وكارها را نيز حداقل نموده است. افزايش سرمايه گذاري و تشويق سرمايه گذاران براي انتقال سرمايه ها به سمت اين گونه شركت ها نيز از ديگر برنامه هاي اقتصادي دولت ها مي باشد.

4-4-1- رشد و بقاي كسب و كارهاي خانوادگي

براي اينكه يك كسب و كار خانوادگي رشد نمايد و براي نسل هاي بعدي نيز بقا داشته باشد بايستي يك برنامه ريزي دقيق و اصولي براي كسب وكار از سوي مالكان و مديران كسب و كار انجام گيرد. علاوه بر اين به دليل اهميت روزافزون اين نوع كسب و كار هم براي جوامع و براي اقتصاد ملت ها حمايت هايي نيز بايست از سوي دولت ها در اين راستا انجام شود. تركيب چندين عامل براي توضيح و تشريح موفقيت، رشد و بقاي كسب و كارهاي خانوادگي لازم است از آن جمله مي توان به مواردي مانند فرهنگ خانواده ، شخصيت و خصوصيات هركدام از اعضاي خانواده  ، عوامل محيطي و اجتماعي ، نوع كسب و كار ، خصوصيات كارآفرين (بنيانگذار) كسب وكار و بسياري موارد ديگر اشاره نمود. در شكل زير تركيبي از عوامل فوق مشاهده مي شود.

4-5- كسب و كارهاي كوچك

به منظور تحليل آماري و با قاعده در خصوص كسب و كار كوچك ، بايد گفت كه اين مقوله داراي قوانين اجرايي تجاري است. هر صنعتي بر اساس درآمد و ميزان استخدام سالانه ، اندازه استانداردي را براي خود تعريف مي‌كند. در بيشتر موارد اين تعريف به واسطه نمايندگي‌هاي دولتي تعريف مي‌شود تا تحت قوانين تغييرپذير دولتي تحليل ‌هايي را صورت دهند. به علاوه ، اين استانداردها براي برنامه‌هايي كه در خصوص كمك بهبود به امور مالي است كارا مي‌باشد. كسب و كار كوچك بصورت مستقل است و هر شركتي با كمتر از 500 پرسنل در اين حيطه قرار مي‌گيرد. اين اندازه مرسومترين استاندارد تعريف شده است. در آمريكا حدود 5/22 ميليون كسب و كار مستقل از كشاورزي و زراعت وجود دارد كه 99 درصد آن كسب و كار كوچك(Small Business) به حساب مي‌آيند.

5- فعاليتهاي كسب وكار

5-1- کسب و کار خدماتی

شامل فعاليت هايی است که برای انتقال کالاها و خدمات از مکان توليد به محل مصرف، ضروری اند. بنابراين، خريد و فروش کالاها و خدمات و تمام فعاليتهايی را که انجام معادله را تسهيل می کنند(انبارداری، درجه بندی، بسته بندی، تامين مالی و...)شامل می شوند. کسب و کار خدماتی، کسب و کار تجارتی را نيز شامل می شود و به انجام آن کمک می کند. وظيفه ی اساسی کسب و کار خدماتی، برداشتن موانع فردی، مکانی، زمانی، مبادلاتی، دانشی و غيره است و جريان آزاد کالاها و خدمات از توليد کننده به مصرف کننده را فراهم می سازد.

5-1-1- کسب و کار خدماتی

 1. خدمات حمايتی
  • بانکداری
  • حمل و نقل
  • بيمه
  • انبارداری
  • بسته بندی
  • تبليغات
 2. خدمات مستقيم
  • داخلی
  • هنری
  • بهداشتی
  • بيمه ای
  • ارتباطات

5-1-2- کسب و کار تجاری

در واقع، تجارت شاخه ای از کسب و کار خدماتی است. به تعبيری، وضعيت نهايی فعاليت کسب و کار، شامل خريد و فروش کالاها و خدمات است. کسب و کارهای تجاری را بر اساس اندازه و ميزان پوشش، به دو دسته ی اصلی تقسيم می کننند:

 1. بر اساس اندازه و ظرفيت
  • عمده فروش
  • خرده فروش
 2. بر اساس ميزان پوشش بازار
  • تجارت منطقه ای
  • تجارت ملی
  • تجارت بين المللی

5-1-3- كسب و كار بازرگاني

5-1-4- فناوري و اطلاعات

5-2- كسب و كار توليدي

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. كسب و كار (Business)

  تعريف : واژه‌اي عمومي براي ساخت، خريد يا فروش كالاها و خدمات.

 •  1. مفاهيم و كليات كارآفريني رضوي نعمت‌اللهي، اقدس‌‌السادات [تمام متن]

  چكيده : اين مقاله مفاهيم و مباني كارآفريني را شرح مي‌دهد. شرح موضوع كارآفريني و فرد كارآفرين، عوامل كليدي كارآفريني، ويژگي‌هاي كارآفرينان، مزايا و منافع كارآفريني، نقش كارآفريني در اشتغال، آموزش كارآفريني، كارآفريني در ايران و تجارب چند كشور در جهان در خصوص كارآفريني و راهكارهاي ترويج كارآفريني مباحث اين مق....

  كليدواژه : كارآفرين؛ كارآفريني؛ اشتغال؛ شغل؛ Entrepreneur

 •  1. 

  عالي بود

 •  2. 

  مطالب جالبي بود

 •  3. 

  سلام

  ممنون از مقاله واقعا مطلب جالبي بود .

 •  4. 

  چرا اينقد مقالتون ناقصه همه انواع كسب وكار رو نگفتيددر واقع كپي پيستيه از سايت خانه كارافرينان

 •  5. 

  سلام

  اون مقاله كه دنبالش ميگشتم نبود درباره اهداف فروش از نظر كيفي و كمي ميخواستم

 •  6. 

  سلام در مورد نقش مديريت در افزايش توليد وحمايت از كار و سرمايه مطلب و سايت لازم دارم نياز فوري دارم

 •  7. 

  مطالبتان باسايرسايت ها هم مانند سيبي است كه ازوسط آن رابريدند.

 •  8. 

  بسيار يك بحث عالي بود واگر بيشتر بحث حقوقي ميبود خوبتر بود،به هر حال بسيار عالي

 •  9. 

  عالي بود ممنون

 •  10. 

  مطالب تكراري بود ولي بازم ممنون

 •  11. 

  خوب بود

 •  12. 

  بد نبود. حداقل به درد من كه خوردش

 •  13. 

  خوب بود استفاده كرديم

 •  14. 

  خوب بود ولي ادامه اش كجاست ناقص بود

 •  15. 

  بخاطرزحمات شماتشكر(رضا)

 •  16. 

  افتزاح بود

 •  17. 

  ممنون استفاده كردم جهت استفاده در يك سخنراني مذهبي

 •  18. 

  خيلي مطالب ساد ه ي بود/

 •  19. 

  ممنونم كارم عالي راه افتاد با مطلب خوبتون.مرسي

 •  20. 

  چوخ ياخچيده

  ياشا

 •  21. 

  بايد در مورد شروع كسب وكار در ايران هم مينوشتيد

 •  22. 

  متشكر.

 •  23. 

  بسيار خوب بود

 •  24. 

  كاش يك مثال نيز براي بعنوان كسب و كار خدماتي مطزح ميكرديد

 •  25. 

  خواهش ميكنم مقاله اي درباره ي كاربرد فناوري نوين در زمينه ي كسب وكار بگذاريد

 •  26. 

  خيلي عالي بود.من براي پاورپوينت درس كار و فناوريم مي خواستم واقعا ممنون.عالييييييييييييييييي بود .

 •  27. 

  اميدوارم از اين هم بهتر بشه و بد نبود

 •  28. 

  براي متني كه ي خواستم خوب بود

 •  29. 

  واقعا عابيييييييييييييييييييييييييي بود خيلي بدرد درسم خورد..

 •  30. 

  منابع ذكر نشده بود

 •  31. 

  براي متني كه ي خواستم خوب بود

 •  32. 

  خله زحمت كشيدي دست درد نكنه

 •  33. 

  خوب بود خيلي ممنون

 •  34. 

  خوب بود

 •  35. 

  بدك نبود

 •  36. 

  عالي بود مرسي

 •  37. 

  خوب بود.من يك دانش اموز پايه ي هفتم هستم و براي تحقيق ميخواستم.

 •  38. 

  بدنبود

 •  39. 

  بد نبود

 •  40. 

  بدبد

 •  41. 

  دستت درد نكنه خوب بود

 •  42. 

  مرسي عالي بود خيلي كمكم كرد خسته نباشيد

 •  43. 

  خوب بودولي درموردانواع رشته هاي مهارتي بيشتر توضيح دهيد

 •  44. 

  سلام خوب بوذ

 •  45. 

  سلام.ممنونم ميشم در مورد كسب و كارهاي متوسط هم اگر اطلاعاتي دارين.ارائه كنيد.يا به عبارتي به چه كسب و كارهايي متوسط ميگن.با چه تعداد نفر و چه ويژگي هايي.با سپاس

 •  46. 

  بدنبود ولي من ب اون چيزي كه مي خواستم نرسيدم!!!!!!!!!!!!!!

 •  47. 

  استفاده كردم ممنون

 •  48. 

  سلام خيليييي عااالي بود ولي به درد من نخورد

 •  49. 

  توپه توپ بود و همه چي رو نوشته بود ديگه نيازي به گشت و گذار در ديگر سايت ها نبود

 •  50. 

  مقاله خوبيه اما فرضيه نداشت

 •  51. 

  اون مطلبي كه مي خواستم نبودمن مطلب در مورد نقش كار در زندگي مي خواستم

 •  52. 

  عالي بود .

 •  53. 

  مرسي خوب بود

 •  54. 

  بد است

 •  55. 

  هيچي سردرنيوردم فقط نوت برداري كردم

 •  56. 

  مطالب خوبي بود من نت برداري كردم براي ارائه به دانشگاه از شما بسيار سپاسگزارم

 •  57. 

  خوب بود

 •  58. 

  هي خوب بود

 •  59. 

  خوب بود به زبان ساده و قابل فهم. ممنون از زحمتتون

 •  60. 

  منبع بنويسيد خوب مي شود

 •  61. 

  سلام عالي بود ولي به كار من نخورد مرسي

 •  62. 

  هيچي نفهميدم اي بابا

 •  63. 

  خوب بود

 •  64. 

  بسيار عال بود متشكرم

 •  65. 

  بسيار عالي بود مكتشكرم شماره 61 پس شايد شما عوضي اين مقاله را بجاي اون مقاله اي كه ميخواستي مطالعه كردي.

 •  66. 

  شماره 62 اي مطالب اولا فارسي نوشته شده ثانيا شما نفهميدي چه ربطي به نويسنده كه زحمت كشيده داره برو تلاش كن تا بفهمي . ضمنا بهتره به نفهمي اقرار نكني

 •  67. 

  خوب بود مرسي واقعا

 •  68. 

  سيارعالي

 •  69. 

  باشماره ي 66 كاملا موافقم .مرسي از مطالب خوبتون.

 •  70. 

  اقا دستت درد نكنه تحقيق خوبي بود

 •  71. 

  ممنون خيلي خوب بود

 •  72. 

  عالي

 •  73. 

  خوب بود

 •  74. 

  خوب نيست

 •  75. 

  نظري ندارم

 •  76. 

  خوب بود خيلي ممنون

 •  77. 

  خوب بود خيلي ممنون

 •  78. 

  خيلي خوب بود متشكرم تحقيق خيلي خوبي بود البته براي من

 •  79. 

  خوب است

 •  80. 

  عالي عالي بود

 •  81. 

  عالييييييييييييييييي بود مرسي

 •  82. 

  يكمي خوب بود

 •  83. 

  احسند به شما

 •  84. 

  بسيار بد

 •  85. 

  زياد خوب نبود

 •  86. 

  بدك نبود اما بازم ممنونم

 •  87. 

  باسلام و احترام

  عالي بود

 •  88. 

  عالي بوووود

 •  89. 

  خوب نيست اما درعوض بدم نيست.

 •  90. 

  خخخخخخخخ خوب عالييييييي

 •  91. 

  من در باره ي كسب وكار هاي نوين جهان واسمشون مطلب ميخواستم خيلي كلي بود

 •  92. 

  veryyy good

 •  93. 

  خيلي خوب بود تشكر

 •  94. 

  نتم تموم شد

 •  95. 

  من باور بونت نقش مدير در كسب كارو ميخواستم ولي اصلا نبود

 •  96. 

  مرسي من نت برذاري كردم اميدوارم كه بتونم تحقيق خوبي اراعه بدم

  از زحماتتون كمال تشكر رو دارم

 •  97. 

  خوب بود

  ممنون

 •  98. 

  خيلي خوب نبود خيلي ضعيفم نبود بعضي چيزا هس بعضي چيزا نيس

 •  99. 

  بد نبود بازم ممنون از زحماتتون

 •  100. 

  خوب بود

 •  101. 

  سلام، رضا هستم،ممنون از مطالب خوبتون

 •  102. 

  بد نبود اما زياد خوشم نيامد

 •  103. 

  سلام/نادر هستم اوني كه ميخواستم بود.تشكر

 •  104. 

  خوب بود ولي كلي نه

 •  105. 

  باسلام خسته نباشيد من خانم صالحيان هستم امروز نامه تعريف كسب وكار تايپ كردم و انجام دادم با تشكر شما

 •  106. 

  خوب

 •  107. 

  عالي . مطالب مفيد . مختصر . گويا . ممنون

 •  108. 

  اﻳﻦ ﻣﻂﻠﺐ ﺟﻮﻳﺎﮔﺮاﻧﻪ ﺑﻮﺩ ﺑﺎ ﺗﺸﻜﺮ

 •  109. 

  اين مطلب كپي كتاب كار آفريني هنرستانه

 •  110. 

  خوب بود اگر كمي بيشتر در مورد كسب وكار كوچك توضيح بيشتر داده مي شود عالي ميشد

 •  111. 

  خوب نبود

 •  112. 

  بسيااااااااااااااااااااااااااااااااار عالي

 •  113. 

  عالي بود عالي خيلي خوشم اومد

 •  114. 

  اين مطالب به صورت كامل در كتاب كسب و كار عادل قرباني به قيمت 15000 تومن براي چپ سوم موجود هست من درس كسب و كار در دانشگاه رو با خوندن اين كتااب پاس كردم

 •  115. 

  چرت بود

 •  116. 

  سلام عالي بود

 •  117. 

  واقعاعالي بودمرسي.

 •  118. 

  به درد من خورد خوب بود مرسي واقعا

 •  119. 

  دستتون درد نكنه اما بيشتر مطالبش تكراري وناقص بود

 •  120. 

  اهداف اجتماعي رو كه توضيح ندادي جيگر

 •  121. 

  ممنون عالي بود استفاده كردم

 •  122. 

  خيلي عالي بود متشكرم

 •  123. 

  نه مقدمه داشت نه نتيجه گيري

 •  124. 

  خوب بود تشكر

 •  125. 

  باريكلا مرد با خدا

 •  126. 

  درود به شما. مطالب خوب بودند اما چرا منبع ندارند؟ صحت مطالب چگونه تاييد ميشود؟

 •  127. 

  ممنون

 •  128. 

  سلام ممنون . كارمنو ك راه انداخت . فقط كاش منابع هم ميذاشتيد .

 •  129. 

  خوب بود

 •  130. 

  بي شور

 •  131. 

  خيلي خوب بود از شما تشكر مي كنم

 •  132. 

  بد نبود قابل استفاده بود.ولي تكراري

 •  133. 

  سلام 'تشكر از مطالب پر بهرتون.

 •  134. 

  خوب بود ممنون راسي ام من نازنين دوستان

 •  135. 

  ممنون عالي بود

 

 

ابتداي صفحه
انتشار مقاله

شما مي توانيد مقالات خود را در سايت منتشر كنيد تا به نام خودتان در دسترس ديگران قرار گيرد و موجودي شما نيز افزايش يابد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.