راهكار مديريت :: براي افرادي كه به گونه‌اي با مديريت سر و كار دارند: مديران، مهندسان صنايع، حسابداران، مهندسان آي تي، مشاوران مديريت، شركت‌هاي خدمات مديريت، برنامه‌ريزان، دانشجويان و اساتيد و پژوهشگران رشته‌هاي مديريت، مهندسي صنايع، حسابداري و فناوري اطلا
مقاله

مقاله : «آشنايي با نظام «پنج اس»»

عنوان مقالهآشنايي با نظام «پنج اس»
نويسندهتيموري، ليلا
زبانفارسي
توضيح

مطالب زير بر گرفته از كتاب مهندسي فعاليت هاي سوپر 5S در سازمان، ترجمه خانم مهندس كاردان مي‌باشد. مطالب بيشتر درباره اين موضوع در فايل پيوست موجود است. پس از دانلود آن را اجرا كنيد تا فايل PDF ايجاد شود. قابل ذكر است اين مطلب در سازمان آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري اصفهان به عنوان سمينار آموزشي ارائه شده است.

چكيده

«پنج اس» يا 5S يكي از مباحث عمده در مديريت ژاپني ميباشد كه ابتدا در ژاپن و سپس در ساير كشورها به كار گرفته شده است.هدف 5S به بياني ساده، سامان دادن، نظم و ترتيب، پاكيزه سازي، هماهنگي و ايجاد انضباط در محيط كاري است. 5S، به عنوان موثرترين رهيافت و ستوني استوار در ساختمان عمليات اصلاحي و بهبود بهره وري شناخته شده است كه با اجراي اين اصول در صنايع و سازمانهاي مختلف تجاري، صنعتي و خدماتي موجب افزايش بهره وري، استفاده بهينه از سرمايه نيروي انساني و زمان انجام كار، افزايش كارايي و در نهايت سوددهي بيشتر سازمان مي‌شود.

كليدواژهSeiri؛ ساماندهي؛ Seiton؛ نظم و ترتيب؛ Seiso؛ پاكيزه سازي؛ Sekitsu؛ استاندارد سازي؛ Shitsuke؛ انضباط ؛ 5اس
فايل پيوست
وضعيت[تمام متن] متن کامل مقاله در ادامه همین صفحه
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري
اين مطلب يكي از مطالبي است كه توسط اعضاي سايت درج شده است.

آشنايي با نظام «پنج اس»

نويسنده : تيموري، ليلا
چكيده

«پنج اس» يا 5S يكي از مباحث عمده در مديريت ژاپني ميباشد كه ابتدا در ژاپن و سپس در ساير كشورها به كار گرفته شده است.هدف 5S به بياني ساده، سامان دادن، نظم و ترتيب، پاكيزه سازي، هماهنگي و ايجاد انضباط در محيط كاري است. 5S، به عنوان موثرترين رهيافت و ستوني استوار در ساختمان عمليات اصلاحي و بهبود بهره وري شناخته شده است كه با اجراي اين اصول در صنايع و سازمانهاي مختلف تجاري، صنعتي و خدماتي موجب افزايش بهره وري، استفاده بهينه از سرمايه نيروي انساني و زمان انجام كار، افزايش كارايي و در نهايت سوددهي بيشتر سازمان مي‌شود.

توضيح :

مطالب زير بر گرفته از كتاب مهندسي فعاليت هاي سوپر 5S در سازمان، ترجمه خانم مهندس كاردان مي‌باشد. مطالب بيشتر درباره اين موضوع در فايل پيوست موجود است. پس از دانلود آن را اجرا كنيد تا فايل PDF ايجاد شود. قابل ذكر است اين مطلب در سازمان آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري اصفهان به عنوان سمينار آموزشي ارائه شده است.

كليدواژه : Seiri؛ ساماندهي؛ Seiton؛ نظم و ترتيب؛ Seiso؛ پاكيزه سازي؛ Sekitsu؛ استاندارد سازي؛ Shitsuke؛ انضباط ؛ 5اس

«پنج اس» نظامي است كه در ژاپن بصورت نهادينه مورد استفاده قرار گرفته و نتايج بسيار خوبي را براي واحدهاي صنعتي و خدماتي به ارمغان آورده است. نتايجي كه معمولاً با استفاده از اين روش حاصل مي گردد را مي توان به اختصار به پيشگيري از حوادث، كاهش وقفه كاري و افزايش بهره وري در محيط كار عنوان نمود. بطور كلي هدف نهايي «پنج اس» پيشگيري از اتلاف است. عليرغم اينكه سيستم «پنج اس» به ظاهر خيلي ساده و قابل فهم است و انجام آن اصول نيز خيلي ساده به نظر مي‌آيد ولي عموماً سازمانها و واحدها براي پياده كردن آن در عمل با مشكلات فراوان روبرو هستند. دليل اين امر را بايد در ظاهر ساده آن جستجو كرد. در واقع تحقق «پنج اس»از آن رو دشوار است كه مديران و پرسنل اجرايي از اهداف و مأموريتهاي آن بصورت صحيح اطلاع كاملي ندارند. بنابراين اجراي نظام «پنج اس» و تدارك بستر مناسب براي انجام آن تا زماني كه اصول آن به خوبي شناخته نشده كاري بسيار دشوار است. به همين خاطر به منظور آشنايي مختصر مديران با اين روش هر يك از اين اصول به اختصار معرفي مي‌گردند.

عبارت «پنج اس» براساس حروف ابتداي پنج واژه ژاپني انتخاب شده است. جدول زير معادل پنج واژه مذكور را به ترتيب از چپ به راست به سه زبان ژاپني، انگليسي و فارسي نمايش مي‌دهد:

 

ساماندهي Sorting Out Seiri
پاكيزه سازي Spic and Span  Seiso
نظم و ترتيب Systematic Arrangement  Seiton
 استانداردسازي Standardizing Sekitsu
انضباط Self - discipline  Shitsuke

  

در ادامه مباني و اصول هر يك از پنج واژه فوق شرح داده مي‌شود.

1) ساماندهي (سازماندهي ، تفكيك و تعمير) ( Seiri )

ساماندهي در عام ترين مفهوم آن عبارت است از نظم دادن به كليه اجزاي يك سازمان جهت نيل به اهداف. از ديدگاه «پنج اس» ساماندهي به معناي تشخيص ضرور از غيرضرور، اتخاذ تصميمات قاطع و اعمال مديريت اولويتها براي رهايي از غيرضروريها است. در ديدگاه «پنج اس»، ساماندهي امري دشوارتر از قراردادن اشياء در گوشه‌اي مي‌باشد و هدف ايجاد نظمي مطلوب و مناسب است. به منظور موفقيت در ساماندهي مي‌بايستي به اولويت بندي پرداخت. به طور خلاصه اين S  به معني جدا كردن آنچه ضروري است از غير ضروري ها مي‌باشد. نمونه هايي از اجراي اين S را مي توان بصورت زير فهرست نمود:

 • تفكيك اشياء ضروري از غير ضروي (مشخص كردن ملزومات اداري كه در اطراف شما وجود دارد و طبقه بندي انها با توجه به اولويت استفاده از آن، تفكيك فرمهاي از رده خارج و فرمهاي در گردش).
 • اشيايي را كه استفاده نمي كنيم دور بريزيم ( دور ريختن برگهاي زائد).

شكل زير مفهوم اين S را نمايش مي‌دهد:

 

 ساماندهي در نظام پنج اس (5s)

 

2) نظم و ترتيب (Seiton )

نظم و ترتيب به معني قرار دادن اشياء در مكانهاي مناسب و مرتب به نحوي كه بتوان از آنها به بهترين وجه استفاده كرد. نظم و ترتيب راهي است براي يافتن و بكار بردن اشياي مورد نياز، بدون انجام جستجوهاي بيهوده. هنگامي كه هر چيز با توجه به كاركرد و در نظر گرفتن كيفيت و ايمني كار در جاي مناسب و مشخص قرار داشته باشد، محل كار همواره منظم و مرتب خواهد بود. بدين منظور بايد همه وسايل، اقلام و فرمهاي مورد نياز را كه قبلا در بند 1 شناسايي نموده و كاركرد هر يك از آنها را نيز مشخص نموده‌ايم را در جاي مناسب قرار دهيم به نحوي كه با سرعت و سهولت قابل دسترس باشند. به عبارت ديگر قرار دادن اشيا در بهترين مكان به بهترين طريق ممكن و امكان دسترسي به آن با حداكثر سرعت (زير 30 ثانيه). نمونه هايي از اجراي اين S را مي توان بصورت زير فهرست نمود:

 • اشيايي را كه غالباً استفاده مي كنيم، در محل كار قراردهيم (تجهيز ميزهاي افراد به ملزومات اداري)
 • اشيايي را كه به ندرت استفاده مي كنيم در جايي دور از دسترس قرار دهيم (استفاده از سيستم بايگاني مناسب به طوري كه سوابق كاري سالهاي گذشته در جاهاي دورتري قرار گيرد، استفاده از كتابخانه يا قفسه هاي مخصوص جهت قرار گرفتن كتابها و جزوات و دستورالعملها)
 • برچسب گذاري و شناسايي كليه زونكنها، فايلها، قفسه ها (برچسب گذاري فايلها  به نحوي كه نشان دهنده محتويات آن باشد)
 • استقرار هر چيز در جاي مشخص و مخصوص به خود (استفاده از فايلها و قرار دادن ملزومات اداري در جاي خود، استقرار و طبقه بندي فرمها در قفسه هاي مخصوص، استفاده از كازيه جهت طبقه بندي نامه ها و يا كارهاي در دست اجرا).
 • آوردن و بازگرداندن هر چيز در حداقل زمان (بازگرداندن زونكن سوابق به محل بايگاني، مرتب كردن اقلام و وسائلي كه روزانه با آن سر و كار داريم، قرار دادن صندلي پشت ميز كار در هنگام ترك محل كار).
  علامت گذاري محدوده ها و محل استقرار اشياء و شناسايي افراد (تابلو هاي مشخص كننده نام افراد و يا استفاده از تگهاي شناسايي، مشخص شدن محل استقرار خودروهاي شركت، طراحي جانمايي ميز كاري افراد).
 • نظم و ترتيب در تابلوي اعلانات ( نصب پلاكاردهاي تبليغاتي شركت در جاهاي مناسب).
 • طراحي اعلانات به نحوي كه خواندن آنها آسان باشد (استقرار مناسب مانند در معرض ديد بودن، طراحي زيبا و خوانا بودن).

3) پاكيزه سازي ( Seiso )

در ديدگاه «پنج اس» پاكيزه سازي عبارت است از دور ريختن زوائد و پاكيزه كردن اشياء از آلودگيها و مواد خارجي. به عبارت ديگر پاكيزه سازي نوعي بازرسي است. بازبيني و پاكيزگي محيط كار براي حذف آلودگي مورد تأكيد در اين بخش از نظام «پنج اس»قرار دارد. برخي از لوازم، تجهيزات و مكانها لزوماً بايد بسيار پاكيزه و عاري از هر نوع آلودگي نگهداري شوند. بنابراين لازم است كه آنها را دقيقاً شناسايي نموده و بر اين باور بود كه پاكيزه سازي تنها تميز كردن محل كار و لوازم موجود در آن نيست بلكه پاكيزه سازي امكان انجام بازرسي و بازبيني را نيز بايستي فراهم آورد. به عبارت ديگر پيشگيري از كثيفي و پاكيزه نگه داشتن مداوم محيط، اموال و افراد  و حذف و يا كنترل آلودگي و يادآوري اين نكته كه محل كار خود را همانند خانه خود بدانيم. نمونه هايي از اجراي اين S را مي توان بصورت زير فهرست نمود:

 • تعريف مسئوليتهاي تمامي افراد براي پاكيزگي محل كار (حفظ نظافت و پاكيزگي محيط كار هر يك از پرسنل، پاكيزگي و نظافت البسه پرسنل).
 • انجام بازبيني و پاكيزه سازي مستمر توسط مجري ارائه خدمات
 • شناسايي  و رفع خرابيهايي كه در اثر نشتي ها  فرسايش ها، ترك ها و  غيره بوجود آمده است
 • شناسايي منابع آلودگي و سعي در حذف و يا كنترل آن
 • تميز كردن محل كار (شستشوي مرتب با مواد ضدعفوني كننده، نظافت در انبار، جمع آوري لوازم مستعمل، تميز كردن هر چيز بلافاصله بعداز كثيف شدن).
 • حذف آلودگيهاي گرد و غبار (استفاده از تهويه مطلوب در انبار و سالن ها، استفاده از فيلترهاي صافي هوا، استفاده از كاورها، قرار دادن اقلام و اشيا در محفظه هاي دربسته).
 • پاكيزه كردن محلهايي كه از چشم افراد به دور است (زير ميزها، گوشه هاي اتاق، زير ملزومات اداري و تجهيزات فني، پشت پرده پنجره ها، فايلها، كشوها و...).

4) استانداردسازي ( Sekitsu )

استانداردسازي عبارت است از كنترل و اصلاح دائمي سازماندهي ، نظم ، ترتيب و پاكيزگي. تاكيد اصلي در استانداردسازي متوجه مديريت است كه با استفاده از چك ليستهاي مناسب و استاندارد كردن مقررات با استفاده از نوآوري و خلاقيت، محيط كار را به نحوي استاندارد و كنترل نمايد كه همواره همه عوامل با سرعت و دقت لازم مورد استفاده قرار گيرند. نمونه هايي از اجراي اين S را مي توان بصورت زير فهرست نمود:

 • بازبيني دوره اي (تشكيل كميته بازرسي، بازرسي و بازديد از مجموعه تحت پوشش، برگزاري مميزي داخلي).
 • استفاده از علائم و نشانه ها (علائم نشاندهنده جهت و راهنما).
 • علامتگذاري محدوده هاي خطر و يا مراقبت خاص (در انبار مواد شيميايي، تجهيزات با فشار كاركرد بالا).
 • علايم مربوط به تجهيزات خاموش كننده (علائم مربوط به زنگ خطر و وسايل ايمني و راهنماي سيستم اطفاي حريق، تابلوهاي سيگار كشيدن ممنوع).
 • تمهيدات پيشگيري از خطا و اشتباه (آموزش پرسنل در خصوص بروز خطر، تدوين دستورالعملهاي كاري براي استفاده از  تجهيزات ويژه).
 • برچسبهاي نشاندهنده ميزان دقت ابزار (نصب ميزان دقت تجهيزات و تاريخ اعتبار و كنترل براي آنها).
  تدوين دستورالعمل اجراي سيستم
 • تشكيل جلسات كميته راهبري، بررسي نتايج بازرسي هاي دوره‌اي و اخذ  تصميمات لازم براي  پيشبرد اهداف «پنج اس»
 • فعاليتهاي لازم توام با مسابقاتي براي ساماندهي، مرتب كردن و تميز كردن هر چه بهتر (در نظر گرفتن يك معيار در ارزيابي نمايندگيها و تعيين واحد نمونه در شركت و اختصاص يكي از پارامترهاي ارزيابي ماهيانه پرسنل به امر پاكيزگي محل كار).

5) انضباط ( Shitsuke )

انضباط عبارت است از آموزش عادات و توانايي هايي جهت انجام يك وظيفه خاص. نكته اصلي در اينجا ايجاد عادات درست به جاي عادات نادرست است. اين كار را بايد از طريق آموزش شيوه هاي درست انجام كار به افراد و تمرين دادن آنان در اين زمينه آغاز نمود. همچنين اين تمرينها از طريق وضع مقررات و پيروي جدي از آنها تحقق مي پذيرد. به عبارت ديگر انضباط فرآيند تكرار و تمرين انجام يك كار است. مثلاً كاملاً ضروري است كه رعايت مقررات ايمني براي افراد به صورت يك عادت درست درآيد. نمونه هايي از اجراي اين S را مي توان بصورت زير فهرست نمود:

 • تمرين نظم و ترتيب (آموزش، نظارت مستمر، ارزيابي و پاداش به پرسنل جهت نظم و انضباط).
 • تمرين وقت شناسي (آموزش استفاده بهينه از زمان، بخصوص در بخش تعميرات در سالنها و برقراري جلسات).
 • توجه به زيباييها و رعايت ظواهر (استفاده از لباسهاي كار مناسب در اداره و يا سازمان).
 • نگرش مديريت به فضاهاي عمومي (ايجاد فضاهاي سبز و يا امكانات رفاهي در محل كار)
 • استفاده از تابلوهاي اعلانات و يا تابلو هاي عمومي براي درج پيامهاي آموزشي «پنج اس»

فايل پيوست :
درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري  

 

مطالب مرتبط

 •  1. بهره‌وري (Productivity)

  تعريف : نسبت كل توليد يا خروجي به كل مصرف يا ورودي در يك دوره زماني كه به عنوان معياري براي سنجش كارآمدي فرايندهاي توليد شركت استفاده مي‌شود.

  شرح : بهره وري تركيبي از كارايي و اثربخشي است. به بيان ساده بهره وري عبارتست از انجام درست كارهاي درست. سازماني را در نظر بگيريد كه قرار است كتابهاي آموزشي براي گروه سني 3 تا 6 سال توليد كند. اين سازمان مه....

 •  1. 

  مقاله خوبي بود و شخص در دقايق كوتاهي با 5اس آشنا مي شود.متشكر

 •  2. 

  تشكر.نسبت به مقالات ديگر غني تر است.

 •  3. 

  خيلي عالي بود. من كه به اين مطلب خيلي احتياج داشتم - و بدردم خورد - ممنون از زحمات شما

 •  4. 

  فوق العاده بود مفيد ومختصر منتظر مقالاتي ازاين قبيل شما هستيم

 •  5. 

  چون محيط كاري ما ميخواهد اين نظام را تازه شروع كند استفاده كزدم

 •  6. 

  دستتون درد نكند، چون يادم رفته بود 5 اس چيه . حالا دوباره يادم افتاد

 •  7. 

  doorood

 •  8. 

  خيلي خوب بود.ممنونم از اينكه منو ياري كردي.

 •  9. 

  5sتوي خيلي شركت ها جاري ولي بيشتر زمان مميزي رعايت ميشه

 •  10. 

  عالي بود مقاله موردنظرم رو پيدا كردم

 •  11. 

  متشكرم

  من پزشك هستم و از اصول مديريت اطلاعي ندارم اما با مقاله شما اطلاعات خوبي بدست آوردم

  موفق باشيدا

 •  12. 

  مختصر ومفيد

 •  13. 

  با سلام مطلب شما خلاصه ي كتابي است كه ما بايستي وقت بيشتري صرف مي كرديم تا ياد ميگرفتيم.بسيار جالب بود.ممنون

 •  14. 

  خوب بود

 •  15. 

  ازاينكه كمك كرديدمقاله موردنظرموپيداكردم متشكرم

 •  16. 

  salam

  latne khob va kameli bod be nazaram

  khaste nabashid

  faghat age emkan dare matne english in maghalaro baram send konid

  mamnon

 •  17. 

  اه همش تكراريه...........

 •  18. 

  سلام

  خيلي ممنون هستم از مقالتون خيلي به من كمك كرد

 •  19. 

  عالي عالي

 •  20. 

  عالي بود ممنون كاش در همه نهادهاي مملكت ما استفاده ميشد

 •  21. 

  kheyeli khob bod

 •  22. 

  ممنون

 •  23. 

  براي ياداوري كلي مطالب كاربردي مطرح شد.باتشكر

 •  24. 

  خيلي خوب بود ممنونم

 •  25. 

  مطلب خوبي بود

  ار اين مطلب در ماهنامه شركت استفاده مي كنم

 •  26. 

  ممنون

 •  27. 

  خسته نباشي پهلوون.خداقوت به خاطرزحماتت

 •  28. 

  بدنبود

 •  29. 

  خيلي خوب و آموزنده مرسي

 •  30. 

  مطلب مختصر و مفيدي بود .

 •  31. 

  اميد است 5s درست و روان اجرا گردد.

 •  32. 

  ممنون خيلي كمكم كرديد واقعا بهش احتياج داشتم

 •  33. 

  بسيار عالي بود وخيلي خيلي ممنون

 •  34. 

  استفاده كردم

 •  35. 

  عالي بود وقابل استفاده

 •  36. 

  كامل بود

 •  37. 

  مرررررررررررسيl

 •  38. 

  با سلام

  ميخواستم كمكم كنيد در طريقه طبقه بندي زونكنه با اسم و تفكيك رنگ چه چيزهايي را در يك طبقه كنار هم بزارم

  با توجه شركتي كه كار ميكنم

  كارخونه سيمان مشغولم سيستم بايگانيش بايد چطور باشه

  با تشكر

 •  39. 

  مرصي دستتون درد نكنه

 •  40. 

  سلام. دانشجوي كارشناسي ارشد ارگونومي هستم و اين يكي از مباحث عمده ي رشته ي تحصيلي من هست.

 •  41. 

  آفرين به شيوايي كلام

 •  42. 

  خوب بود، مختصر ومفيد

 •  43. 

  خوب يا بد كار مارو حل كرد .ممنون

 •  44. 

  مچكر از ترويج علمتون

  آيا قابل دانلوده؟

 •  45. 

  بسيار مفيد و سازنده بود...سپاس

 •  46. 

  متاسفانه شركت ما كه يك شركت توليدي مي باشد اصلانظام 5s را اجرا نمي كنند.

 •  47. 

  در حد و اندازه هاي عنوان مقاله نبود.

 •  48. 

  خوب بود .

 •  49. 

  خيلي بد هم نبود.

 •  50. 

  بد نبود كمي ازش استفاده نمودم

 •  51. 

  مرسي عزيزم دمت گرم

 •  52. 

  بسيار سپاس گذارم از زحماتي كه كشيديد بسياري از مطالب شما در كار مارا ياري رساند متشكرم موفق باشيد

 •  53. 

  خوب بودخوب بود تشكر

 •  54. 

  چندي پيش در تلويزيون در مورد سيستم 5s آن هم در زندگي روزمره بصورت خيلي خلاصه چيزهايي شنيدم و اينكه در ژاپن حتي به كودكان در مدارس و خانواده ها آموخته مي شود و بصورت نهادينه كودكان با اين سيستم رشد كرده و در خانه نا خودآگاه بدون اينكه به آنها در مورد احراي آن گوشزد شود ، عمل مي شود آي كاش شرائطي فراهم مي شد كه در ايران و در مدارس ما نيز اي سيستم عملي و آموخته مي شد . من فكر مي كنم كه اهميت آن كمتر از آموزش فيزيك و شيمي و رياضي نيست .

 •  55. 

  مرسي كامل بود

 •  56. 

  خوب بود از زحماتتون ممنونم خيلي استفاده كردم.

 •  57. 

  خوب بود از زحماتتون ممنونم خيلي استفاده كردم.

 •  58. 

  بسيار عالي و كاربردي بود.با استفاده از اين قانون در كار مديريت نتايج چشمگيري بدست آوردم و به مديران محترم پيشنهاد ميكنم تا از اين قانون استفاده نمايند تا نتيجه مطلوبي بدست آورند. با تشكر..........

 •  59. 

  خوب بود ولي بيشتر ريز بشه كه براي كليه كارگران قابل فهم باشه ممنون

 •  60. 

  عالي بود ،ممنون واقعا

 •  61. 

  بسيار عالي

 •  62. 

  خوب بود ولي كلي بود كاش به صورت پيغام يا متن براي ارائه دادن به پرسنل بود تتا بيشتر براشون قابل درك باشه

 •  63. 

  عالي بود با تشكر

 •  64. 

  باسلام مقاله بسيار عالي بود.فردين عباسي آشنايي با نظام «پنج اس»

 •  65. 

  بسيار عالي و آموزنده بود بخصوص براي دانشجويان و كسانيكه به تازگي با مهم آشنا شده اند

 •  66. 

  ساده مهم موثر

 

 

ابتداي صفحه
انتشار مقاله

شما مي توانيد مقالات خود را در سايت منتشر كنيد تا به نام خودتان در دسترس ديگران قرار گيرد و موجودي شما نيز افزايش يابد

دوره‌های آموزشی
راهکار مدیریت

6
اردیبهشت 1397

آشنایی با طرح طبقه بندی مشاغل

6
اردیبهشت 1397

اصول تنظیم و انعقاد قراردادها

20-21
اردیبهشت 1397

دوره دو روزه آشنايي با قانون ماليات‌هاي مستقيم و ارزش افزوده و معافيت‌ها

27
اردیبهشت 1397

دوره پیشرفته قراردادها تحلیل های اقتصادی و حقوقی

28
اردیبهشت 1397

اصول و مباني تنظيم تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهاي بين‌المللي

27-28
اردیبهشت 1397

كارگاه آموزشي مديريت مدارك مهندسي پروژه‌ها (تربيت كارشناس DCC)

-
-

آشنایی با قانون کار

-
-

آشنایی با قانون تأمین اجتماعی ویژه کارفرمایان

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت عملکرد کارکنان

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مناقصه‌ها

-
-

کارگاه آموزشی اصول، فنون و ابزار مصاحبه استخدامی

-
-

اصول و فنون مذاکرات

-
-

کارگاه آموزشی بازاریابی و تبلیغات

-
-

آشنایی با قوانین و مقررات تأمین اجتماعی در قراردادهای پیمانکاری

-
-

دوره دو روزه آشنايي با بازرسي سازمان تأمين اجتماعي از دفاتر قانوني

-
-

کارگاه آموزشی مدیریت فروش

-
-

دوره حقوق مهندسی در قراردادهای بزرگ صنعتی

-
-

آيين دادرسي و دفاع در مراجع حل اختلاف

-
-

دوره يك روزه آشنايي با قانون تجارت و لايحه جديد آن

-
-

مديريت، سازمان‌دهي و اصول اجراي مزايده‌ها

-
-

مدیریت زمان

-
-

مدیریت تحول سازمانی استراتژیک

-
-

كارگاه مديريت فرايندهاي كسب و كار با مدلسازي بر اساس استاندارد BPMN2


راهكار مديريت 94-1383
كليه حقوق محفوظ است.
نقل مطالب با ذكر منبع و درج لينك آزاد است.